Kwalifikacje lekarza POZ – proponowane zmiany

Szanowni Państwo,

informujemy, że projektowana ustawa o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (UD 23) jest obecnie na etapie rozpatrywania przez komisję prawniczą.

W ramach przypomnienia projektowana ustawa, w której skład wchodzi zmiana ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2527) ma na celu zapobieżenie potencjalnemu zagrożeniu dla pacjentów w dostępie do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które może wystąpić po dniu 31 grudnia 2024 r.

Od 1 stycznia 2025 r. powinny obowiązywać przepisy dotyczące objęcia pacjenta opieką zespołu POZ, w skład którego wchodzą: lekarz POZ, pielęgniarka POZ oraz położna POZ. Obecnie deklaracje wyboru może przyjąć lekarz czy pielęgniarka i położna w ramach indywidualnej lub grupowej działalności. Założenie, że z dniem 31 grudnia 2024 r. nastąpi utrata ważności tych oświadczeń woli pacjentów złożonych do świadczeniodawców, którzy do tej daty nie przystąpią do zespołu POZ, budzi zaniepokojenie. Wygaśnięcie deklaracji wyboru do świadczeniodawców, którzy nie przystąpią do zespołu POZ oznaczać może czasowe lub trwałe pozbawienie części finansowania, które obliczane jest w oparciu o ilość zgłoszonych pacjentów.

Wobec powyższego projektowana ustawa proponuje utrzymanie ważności deklaracji, niezależnie od przystąpienia do zespołu POZ. Konsekwencją przyjętych rozwiązań będzie umożliwienie przyjmowania deklaracji wyboru nowych pacjentów przez te praktyki, które po 31 grudnia 2024 r. nie utworzą zespołu POZ.  

Jednocześnie mając na uwadze główne założenia obowiązującego modelu proponuje się zachowanie zapisów przewidujących, iż zadania z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej realizuje zespół POZ. Przewiduje się, że model współpracy będzie podtrzymywany i rozwijany w ramach rozszerzonej opieki koordynowanej.

Kolejne zmiany obejmują przedłużenie czasu koniecznego do ukończenia przez wybranych lekarzy POZ kursów w dziedzinie medycyny rodzinnej. Zgodnie z aktualnie obowiązującą regulacją lekarz posiadający:

  • specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii,
  • specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, lub
  • specjalizację I lub II stopnia, lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych,

by pozostać lekarzem POZ jest obowiązany do ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej do dnia 1 stycznia 2025 r. Projektowana ustawa proponuje przesunięcie terminu na dzień 31 grudnia 2026 r., wobec czego przepisy dotyczące obowiązku ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej wejdą w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2027 r.

Wyjątkiem od obowiązujących przepisów jest zwolnienie lekarza z konieczności odbycia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej, jeśli udziela świadczeń w ramach opieki koordynowanej (zgodnie z zastrzeżeniem art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1172)).

Dodatkowo dodano przepis stanowiący, że obowiązek ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej nie dotyczy lekarzy, którzy przez okres co najmniej 10 lat udzielali świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ, jako lekarze POZ.

Co więcej sugeruje się rozszerzenie katalogu zamkniętego podmiotów, które pokrywają koszty kursu z zakresu medycyny rodzinnej, o jednostki prowadzące czy też organizujące kurs, w tym m.in. przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) oraz w ramach dofinansowania pochodzącego ze środków europejskich.

Na koniec zmieniono upoważnienie do wydania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej. Ponadto dopisano konieczność uregulowania przepisami rozporządzenia wymóg otrzymania po pozytywnym ukończeniu kursu zaświadczenia i opracowania jego jednolitego wzoru.

W załączeniu znajdą Państwo projektowaną ustawę przekazaną do rozpatrzenia przez komisję prawniczą wraz z rozporządzeniem i załącznikami.

 

Projekt rozp. MZ ws. ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej – Załącznik

Projekt ustawy o CMKP do RCL

Projekt rozp. MZ ws. ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej