PROJEKT ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniu 24 lipca 2024 r. sporządzono projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Zmiana została podyktowana realizacją znacznego wolumenu świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach domowych w zakresie przedmiotu postępowania: fizjoterapia ambulatoryjna. Postawiono za cel zmianę trendu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej polegającą na odwróceniu proporcji w taki sposób, aby świadczenia realizowane w domu pacjenta nie stanowiły przeważających świadczeń w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej.
Ponadto, celem zapewnienia kompleksowości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej dodano nowe kryteria, na podstawie których będą premiowani oferenci posiadający umowy na fizjoterapię ambulatoryjną oraz fizjoterapię domową.
Sięgając sedna sprawy zmianie uległ załącznik nr 5 do rozporządzenia, określający wykaz szczegółowych kryteriów wyboru ofert wraz z wyznaczającymi je warunkami oraz przypisaną im wartością w rodzaju rehabilitacja lecznicza, w ramach którego planuje się:
a. w przedmiocie postępowania: Fizjoterapia ambulatoryjna: usunięcie warunku kryterialnego dotyczącego wykonania w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, co najmniej 10% świadczeń w warunkach domowych w ramach zakresu fizjoterapia ambulatoryjna i dodanie w jego miejsce warunku premiującego realizację na podstawie umowy procesu leczenia świadczeniobiorców w ramach fizjoterapii domowej na obszarze kontraktowania;
b. w przedmiocie postępowania: Fizjoterapia domowa: dodanie warunku premiującego realizację na podstawie umowy procesu leczenia świadczeniobiorców w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej na obszarze kontraktowania.
Efektem powyższych zmian jest odpowiednio dostosowana punktacja, w której łączna liczba punktów ma wynosić 100 pkt (z uwzględnieniem punktacji zawartej w tabeli wspólnej).
Projekt rozporządzenia poddano 10-dniowym konsultacjom publicznym.