Dnia 03.06.2022 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie progr amu pilotażowego w zakresie el ektronicznej rejestracji centalnej na wybrane świadczenia o pieki zdrowotnej z zakresu amb ulatoryjnej opieki specjalisty cznej.
Projekt został przyjęty bez uwzględnienia uwag podmiotów zaproszonych do konsultacji.
Zgodnie z zapowiadanymi regulacjami realizacja pilotażu przedstawia się następująco.
Programem pilotażowym objęte zostaną następujące zakresy świadczeń:
1. kardiologia,
2. tomografia komputerowa,
3. rezonans magnetyczny.
Realizatorzy
Świadczeniodawcy udzielający świadczeń z co najmniej jednego z zakresów powyżej wymienionych na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia, którzy:
1. zostali podłączeni do systemu P1,
2. posiadają własne oprogramowanie umożliwiające obsługę skierowań w postaci elektronic znej, raportowanie zdarzeń medycznych oraz obsługują e-skierowania i raportują zdarzenia medyczne, a także zapewniające możliwość realizację elektronicznej reje stracji centralnej na świadcze nia lub mają możliwość korzystania z aplikacji gabine t.gov.pl w celu realizacji elektronicznej reje stracji centralnej na świadcze nia.
3. gwarantuje możliwość dokonywania elektronicznej rej estracji centralnej na zasadach określonych w rozporządzeniu, w szczególności dysponuje odpowiednimi zasobami kadrowymi i technicznymi.
Realizatorzy programu pilotażo wego będą mogli również korzystać z narzędzia informatycznego przeznaczonego do udzielania teleporad udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia, zwaną dalej „Centrum e-Zdrowia”
Realizatorzy programu będą zobligowani w ramach programu pilotażowego do udostępniania Centrum e-Zdrowia harmonogramów przyjęć w zakres ie świadczeń, których dotyczy program pilotażowy, oraz ich prowadzenia w systemie P1.
Opis programu
Elektroniczna rejestracja centralna obejmie zarówno świadczeniobiorców zgłaszających się na udzielenie świadczenia po raz pierwszy, jak również kontynuujących leczenie. W przypadku świadczeniobiorców „ pierwszorazowych” proces ten inicjować będzie zgłoszenie świadczeniobiorcy dokonywane za pośrednictwem IKP albo np. osobiście czy telefonicznie świadczeniodawcy, w tym nie tylko realizatorowi programu pilotaż owego. Co istotne w zgłoszeniu świadczeniobiorca będzie mógł określić kryteria dotyczące w szczególności terminu udzielenia świadczenia lub realizatora lub realizatorów programu pilotażo wego, u których chciałby uzyskać świadczenie. Na podstawie takiego zgłoszenia pacjentowi zostanie przyznany termin udzielenia świadczenia u wybranego realizatora programu pilotażow ego, a w przypadku gdy w momencie zgłoszenia świadczeniobiorcy żaden wolny termin w harmonogramach świadczeniodawców biorących udział w programie pilotażowym nie będzie wolny, świadczeniobiorca zostanie umieszczony na centralnej liście oczekujących prowadzonej w systemie P1. Wówczas gdy tylko pojawi się wolny termin w harmonogramie przyjęć wybranego realizatora programu pilotażow ego, świadczeniobiorca, zgodnie z kolejnością zgłoszeń, zostanie o nim poinformowany, a po akceptacji przedstawionej mu propozycji terminu zostanie on umieszczony w harmonogramie przyjęć konkretnego realizatora i na prowadzonej przez niego liście oczekujących na udzielenie świ adczenia. W przypadku świadczeniobiorców kontynuujących leczenie to realizator programu pilotażowe go, u którego jest kontynuowane leczenie, będzie wyznaczał świadczeniobiorcy termin udzielenia świadczenia wynikający z planu leczenia.
Okres trwania programu pilotażowego
Program pilotażowy będzie trwał od wejścia w życie rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2022 r., a jego realizacja ma obejmować dwie fazy. Pierwszą z nich stanowić będzie etap przygotowania i realizacji programu pilotażowe go, drugą – etap ewaluacji programu pilotażoweg o.
Nabór do programu
Nabór do programu pilotażowego będzie prowadzony z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń oraz średniej miesięcznej liczby świadczeń udzielanych przez świadczeniodawcę w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września 2021 r. lub obszaru zapewniającego koncentrację realizatorów programu pilotażo wego na terenie jednego województwa.
Przewidziana kwota ryczałtu za udział w programie
Realizatorzy programu pilotażo wego będą otrzymywać co miesiąc ryczałt w odniesieniu do każdego ze świadczeń objętych programem pilotażowym i udzielanych przez nich w ramach tego programu. Wysokość tego ryczałtu uzależniona będzie od wykorzystywanego przez realizatora oprogramowania w celu dokonywania elektronicznej rej estracji centralnej (tj. od tego czy realizator korzysta z aplikacji gabinet. gov.pl czy też z własnego oprogramowania celem prowadzenia harmonogramów przyjęć w systemie P1), liczby świadczeń udzielonych przez realizatora programu pilotażow ego w danym miesiącu jego udziału w programie pilotażowym oraz liczby miesięcy jego udziału w programie pilotażowym. Liczba świadczeń udzielonych w danym miesiącu przez realizatora programu pilotażow ego w ramach realizacji tego programu ustalana będzie na podstawie informacji w tym zakresie zgromadzonych w systemie P1 i przekazywanych przez Centrum e-Zdrowia NFZ po zakończeniu każdego miesiąca trwania etapu realizacji programu pilotażowe go, obejmujących również dane o zdarzeniach medycznych dotyczących tych świadczeń zaraportowanych przez realizatora programu pilotażow ego do SIM .
Kwoty ryczałtu oraz treść rozporządzenia Pilotaż w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia z zakresu AOS