AOS – ZARZĄDZENIE NR 81/2024/DSOZ PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA z dnia 13 sierpnia 2024 roku w sprawie programu pilotażowego dotyczącego centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych
Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniu 24 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie zarządzenie 81/2024/DSOZ w sprawie programu pilotażowego dotyczącego centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych, które jest związane z wejściem w życie ostatniego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych (Dz.U. 2024 poz. 1212).
Należy wspomnieć, że celem programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności działania centralnej elektronicznej rejestracji, obejmująca:
1. możliwość samodzielnego wyszukiwania przez świadczeniobiorcę dostępnych terminów udzielania świadczeń;
2. możliwość dokonywania przez świadczeniobiorcę zgłoszeń centralnych;
3. mechanizm przydzielania świadczeniobiorcy terminów udzielenia świadczenia z uwzględnieniem kryteriów, o których mowa w § 9 ust. 4 rozporządzenia;
4. prowadzenie centralnego wykazu oczekujących;
5. udostępnianie przez realizatorów programu pilotażowego jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwej w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia (dalej jako: „Centrum e-Zdrowia), harmonogramów przyjęć oraz danych o terminach udzielania świadczenia dla zakresów świadczeń opieki zdrowotnej, objętych programem pilotażowym;
6. prowadzenie oraz bieżące aktualizowanie przez realizatorów programu pilotażowego harmonogramów przyjęć dla zakresów świadczeń opieki zdrowotnej, objętych programem pilotażowym w systemie teleinformatycznym – Systemie P1;
7. możliwość zmiany lub rezygnacji z dokonanego zgłoszenia centralnego lub terminu udzielenia tego świadczenia;
8. możliwość dokonywania zgłoszenia centralnego u dowolnego świadczeniodawcy.
Rozwiązania proponowane w zarządzeniu dotyczą w szczególności trybu i warunków zawierania umów oraz zasad realizacji i rozliczania umów o realizację programu pilotażowego. Wobec tego, w zarządzeniu określono m.in. wzór umowy na realizację przedmiotowego programu pilotażowego oraz wzór wniosku o zawarcie umowy. Określono również Katalog zakresów świadczeń, który ma być stosowany do rozliczania programu pilotażowego.
Wnioski do swojego oddziału NFZ mogą składać placówki medyczne, które mają umowę z NFZ na realizację:
· badań mammograficznych w programach profilaktyki raka piersi;
· badań cytologicznych w programach profilaktyki raka szyjki macicy;
· wizyt w poradni kardiologicznej.
Ponadto placówka musi korzystać z oprogramowania, które jest podłączone do platformy P1 i umożliwia m.in. obsługę e-skierowań i elektronicznej dokumentacji medycznej.
Wnioski można wypełnić w elektronicznej aplikacji, a sam formularz jest maksymalnie uproszczony. Po złożeniu wniosku i sprawdzeniu wymagań, dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ niezwłocznie podpisze umowę na realizację pilotażu.
Nabór wniosków rozpocznie się z dniem 26 sierpnia 2024 r. Wejście do pilotażu jest fakultatywne.
Pierwszy jednorazowy bonus dotyczy przeniesienia danych o terminach wizyt do platformy P1 z wykorzystaniem własnego oprogramowania, następnie harmonogram wizyt powinien być udostępniony w centralnej e-rejestracji. Kolejne środki placówka otrzyma za każde zrealizowane świadczenie, które jest wykonane w pilotażu i odnotowane w platformie P1. Za realizację programu pilotażowego realizatorowi programu pilotażowego wypłacana jest należność w formie miesięcznego lub jednorazowego ryczałtu.