Wyniki kontroli NFZ – rehabilitacja ambulatoryjna/ rehabilitacja domowa
Szanowni Państwo,
w związku z przeprowadzanymi kontrolami NFZ w zakresie realizacji świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej, w tym rehabilitacji w warunkach domowych zwracamy uwagę na najczęściej pojawiające się nieprawidłowości, których następstwem jest nałożenie kary pieniężnej oraz zwrot należności za wykonane świadczenia.
Negatywne wyniki kontroli:
- brak aktualizacji danych sprzętu medycznego zgłoszonego do umowy;
- brak przeglądu technicznego sprzętu;
- niekompletne informacje na tablicach wewnętrznych w Placówce;
Jako załącznik do wiadomości przekazujemy materiały informacyjne w temacie prowadzenia tablic wewnętrznych (informacje wewnątrz budynku).
- rehabilitacja domowa: pacjent nie potwierdził podpisem faktu wykonania świadczeń medycznych lub złożony odcisk palca nie został potwierdzony przez osobę, o której mowa w art. 79 Kodeksu Cywilnego;
Art. 79. K.C.
[Oświadczenie woli osoby niemogącej pisać]
Osoba niemogąca pisać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej w ten sposób, że uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku osoba przez nią upoważniona wypisze jej imię i nazwisko oraz złoży swój podpis, albo w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się osoba przez niego upoważniona, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza, wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie osoby niemogącej pisać.
- brak możliwości zidentyfikowania osoby wykonującej świadczenie (brak pieczątki imiennej);
- wizyta fizjoterapeutyczna przeprowadzona przez osoby, które nie posiadają uprawnień;
Wymagania dotyczące personelu: fizjoterapeuta posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie fizjoterapii lub tytuł specjalisty rehabilitacji ruchowej II stopnia, zwany dalej „specjalistą w dziedzinie fizjoterapii”, lub fizjoterapeuta posiadający tytuł magistra, o którym mowa w art. 4 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, lub fizjoterapeuta posiadający dyplom, świadectwo, lub inny dokument, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 5 lit. b i c tej ustawy, potwierdzający ukończenie studiów drugiego stopnia oraz posiadający co najmniej 3-letnie doświadczenie w zawodzie fizjoterapeuty.
- decyzją fizjoterapeuty dokonano zmiany zabiegów zleconych przez lekarza specjalistę bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą;
,,…4) w przypadku skierowania, o którym mowa w pkt 1, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego będącego lekarzem specjalistą w dziedzinie: rehabilitacji ogólnej lub rehabilitacji medycznej, lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, skierowanie to może zawierać zlecone zabiegi fizjoterapeutyczne oraz liczbę poszczególnych zabiegów w cyklu zabiegów;
5) w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnoszących się do zleconych zabiegów fizjoterapeutycznych fizjoterapeuta może dokonać zmiany w tym zakresie po konsultacji z lekarzem, o którym mowa w pkt 4, i odnotowaniu tego faktu w dokumentacji medycznej.
- niewykonanie wizyt fizjoterapeutycznych przed rozpoczęciem cyklu oraz w ostatnim dniu cyklu
Rozpoczęcie cyklu zabiegów, o którym mowa w ust. 9, następuje w miarę dostępności w ciągu 14 dni od dnia wizyty fizjoterapeutycznej zrealizowanej przed cyklem zabiegów.
Wizyta fizjoterapeutyczna na końcu danego cyklu zabiegów jest zrealizowana w ostatnim dniu tego cyklu.
W przypadkach medycznie uzasadnionych dopuszcza się realizację dodatkowej wizyty fizjoterapeutycznej w trakcie trwania cyklu zabiegów, z odpowiednim wpisem w indywidualnej dokumentacji medycznej