WAŻNE POZ! Ogłoszenie o pierwszym naborze grantowym do projektu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” w ramach Programu FEnIKS

 

Szanowni Państwo,

informujemy, że w dniu 6 sierpnia br. Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jakub Szulc ogłosił pierwszy nabór wniosków do projektu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” realizowanego w ramach działania FENX.06.01 System ochrony zdrowia.

W naborze może wziąć udział każdy podmiot na równych zasadach w skali całego kraju, wykonujący działalność leczniczą i posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (dalej jako: „NFZ”) o udzielenie świadczeń w ramach POZ.

Składanie wniosków o powierzenie grantu rozpocznie się z dniem 20 sierpnia 2024 r. o godz. 10:00, w dedykowanej aplikacji dostępnej pod adresem: https://granty.nfz.gov.pl/. Ww. wniosek składa się wyłącznie w formie elektronicznej, opatrzony podpisem kwalifikowanym, za pośrednictwem skrzynki ePUAP przeznaczonej dla danego projektu do NFZ, na adres: NFZ/NFZ-Centrala/GrantyPOZ. Wzór Wniosku określa załącznik nr 2 do Procedury realizacji naboru do Przedsięwzięcia „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” (dalej jako: Procedura grantowa), który znajdą Państwo również w załączonych plikach.

W ramach naboru do Projektu grantowego kwalifikowany będzie zakres, stanowiący katalog zamknięty, w podziale na trzy kategorie wsparcia:

I. zakup sprzętu i wyposażenia medycznego na potrzeby działań diagnostycznych, świadczeń profilaktycznych, wzmocnienia opieki domowej nad pacjentami oraz opieki fizjoterapeutycznej,

II. zakup sprzętu serwerowo-sieciowego, sprzętu komputerowego, oprogramowania teleinformatycznego, oraz

III. roboty budowlane, w zakresie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności leczniczej, których celem będzie dostosowanie i poprawa funkcjonalności pomieszczeń do poszerzanych świadczeń zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia na poziomie POZ, z założeniem, że przedmiotowe roboty nie zmieniają kubatury budynku oraz nie wymagają dodatkowych pozwoleń/zgód.

Sprecyzowany zakres rzeczowy Projektu grantowego znajdą Państwo w załączniku nr 1 do Procedury grantowej, załączony w plikach poniżej. Należy pamiętać, że wybór poszczególnych pozycji zakresu rzeczowego do otrzymania dofinansowania musi być podyktowany rzeczywistymi potrzebami podmiotu, a ich realizacja przyczynić się do osiągnięcia celów projektu, jakimi są:

I. zwiększenie dostępności do świadczeń POZ działających na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenów wiejskich oraz obszarów zagrożonych utratą/ograniczeniem dostępu do POZ, poprzez udzielenie odpowiedniego wsparcia w zabezpieczeniu tych podmiotów w niezbędny sprzęt, w tym sprzęt diagnostyczny;

II. wsparcie w zakresie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności leczniczej, której celem będzie dostosowanie i poprawa funkcjonalności pomieszczeń do poszerzanych świadczeń zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia na poziomie POZ w kontekście rozwoju opieki koordynowanej;

III. zwiększenie dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej w zakresie niwelowania różnic regionalnych w dostępności do usług zdrowotnych.

W ramach otrzymanego grantu podmiot może otrzymać dofinansowanie w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych na wybrane pozycje zakresu rzeczowego grantu, do wysokości przyznanego grantu. Maksymalna kwota grantu jest uzależniona od rocznej liczby pacjentów w oparciu o dane zamieszczone na listach aktywnych zgodnie z miejscem udzielania świadczeń w POZ, według stanu na pierwszy dzień miesiąca poprzedzającego złożenie Wniosku. Ustalenie wysokości grantu odbywa się na następujących zasadach:

Grupa I. do 5 000 pacjentów na liście aktywnej – wysokość grantu do

300 000,00 zł;

Grupa II. od 5 001 do 10 000 pacjentów na liście aktywnej – wysokość grantu do

450 000,00 zł;

Grupa III. powyżej 10 001 pacjentów na liście aktywnej – wysokość grantu do

600 000,00 zł.

Wnioskodawca może złożyć jeden Wniosek na jedno miejsce udzielania świadczeń w danej gminie w ramach jednego naboru. Dopuszcza się również złożenie kilku Wniosków w ramach jednego naboru po jednym na każde z miejsc udzielania świadczeń z osobna, jeśli są one w odrębnych gminach (w takim przypadku każdy Wniosek stanowi odrębną sprawę).

Wysokość alokacji środków finansowych przeznaczonych na pierwszy nabór grantowy wynosi 180 000 000 zł.

Kryteria wyboru Grantobiorców wraz z opisem zasad przyznawania punktów za spełnienie danego kryterium, dokumentacja aplikacyjna, wzory dokumentów zostały opisane w Procedurze grantowej i stanowią do niej załączniki.

W ramach pierwszego naboru umowa o powierzenie grantu będzie zawierana z Grantobiorcą na okres 12 miesięcy. W terminie 12 miesięcy od wskazanego w umowie dnia jej realizacji Grantobiorca jest zobowiązany do realizowania i wydatkowania grantu zgodnie z przeznaczeniem, zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego oraz zgodnie z Wnioskiem i Umową, w sposób oszczędny, w okresie wdrażania działań i realizacji projektu i zgodnie z jego celami, oraz rozliczenia wszystkich kosztów kwalifikowanych. W sytuacjach, których nie udało się przewidzieć wcześniej i które nie były zawinione przez stronę, realizacja Umowy może zostać wydłużona o kolejne maksymalnie 12 miesięcy, na podstawie uzasadnionego wniosku Grantobiorcy.

Warunkiem rozliczenia grantu jest prawidłowo sporządzone sprawozdanie okresowe, w formie elektronicznej, przekazane do właściwego oddziału NFZ, sporządzone zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 6 do Procedury grantowej (w załączonych plikach). Wspomniane sprawozdanie okresowe zawierać musi wykaz wszystkich dokonanych wydatków wraz z ich udokumentowaniem.

 

W celu przypomnienia, NFZ w ramach projektu prowadzi dwa obszerne zadania:

1. nabór wniosków grantowych, prowadzonych w:

· roku 2024 – pierwszy nabór;

· roku 2025 – drugi nabór;

· roku 2026 – trzeci nabór;

· roku 2027 – czwarty nabór;

2. promocja projektu – w czasie trwania projektu planowany jest szereg działań informacyjnych i promocyjnych, którego inicjatywą jest przybliżenie podmiotom celów oraz założeń projektu, jak i realizację grantów.

 

W załączonych do wiadomości plikach znajdą Państwo:

· OGŁOSZENIE o pierwszym naborze wniosków o powierzenie grantu w ramach projektu nr FENX.06.01-IP.03-001/23;

· Procedurę realizacji naboru do Przedsięwzięcia „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)”, wraz z załącznikami, w szczególności:

o Załącznik nr 1 – Zestawienie zakresu rzeczowego,

o Załącznik nr 2 – Wzór wniosku o powierzenie grantu,

o Załącznik nr 3 – Wykaz kryteriów wyboru Grantobiorców,

o Załącznik nr 4 – Arkusz oceny wniosku o powierzenie grantu,

o Załącznik nr 5 – Wzór umowy o powierzenie grantu,

o Załącznik nr 6 – Wzór sprawozdania okresowego.

Dodatkowo, w celu usystematyzowania i doszczegółowienia wymagań określonych w Procedurze grantowej zamieszczamy Zalecenia Grantodawcy dla Grantobiorców Przedsięwzięcia „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” wraz z załącznikami.

 

Zachęcamy do dołączenia do otwartego webinarium dla wszystkich podmiotów nt. Procedury grantowej organizowanej przez NFZ, które odbędzie się w piątek 9 sierpnia 2024 r. o godz. 10:00.